< Попередня новина

60 відсотків лісів Житомирщини були вражені радіацією

Після найбільшої у світі ядерної катастрофи у 1986 році радіоактивне забруднення лісів було виявлено у 18 областях  України. З обстежених  понад 3 мільйонів площ в Україні – 1 мільйон 230 тисяч гектарів лісу мали критичну щільність забруднення. Найбільше від радіації постраждали ліси Житомирського Полісся.  
 
Після вибуху 60% житомирського лісу було вражено радіацією, а це майже 600 тисяч гектарів лісових площ, які було забруднено радіоактивними елементами, каже головний спеціаліст лісового відділу обласного управління  лісомисливського господарства Сергій Будько. І, як фахівець з лісової радіології, додає, - «Найбільше лісів постраждало у Народицькому районі. Тамтешній лісгосп  змушений був припинити господарство на 35 тисячах гектарах.»
Василь Приходько – сьогодні директор Народицького спеціалізованого лісгоспу, наприкінці 80 – х працював помічником майстра. Саме тоді він брав участь у безпрецедентній посадці лісу. «На величезних площах, де щільність забруднення радіацією була надзвичайно висока – понад 15 кюрі, людська праця була неможливою. Для того, щоб посадити ліс, ми герметично закривали кабіни тракторів, водії одягали респіратори і дискували площі. А ліс із гелікоптерів висівали разом з мінеральними добривами з висоти.»
«Тоді нам вдалося посадити перших 300 гектарів сосни», - згадує лісівник.
За 32 роки ситуація із радіаційним забрудненням лісів змінилася.
Сьогодні активно проводиться реабілітація лісових площ, де позначка забруднення є мінімально допустимою. Народицькому спецлісгоспу вже вдалося реабілітувати  понад 10 тисяч гектарів і заново посадити майже тисячу гектарів лісу.
На часі повторне обстеження забруднених площ та їх реабілітація триває на всіх постраждалих територіях, до прикладу, і у Лугинському лісгоспі. Мова йде орієнтовно про 600 гектарів. Однак, і мінімальні території  надзвичайно важливі, говорить лісівник Сергій Будько, оскільки ліси, на яких тривалий час була заборонена будь-яка діяльність, захаращені, там постійно підвищений ризик лісових пожеж,  сам ліс є потужним осередком шкідників і хвороб.
 
У Народичах – із 65 тисяч гектарів лісу сьогодні можна здійснювати господарську діяльність тільки на 42 тисячах. Інші лісові масиви досі лишаються зоною відчуження…..
 
 
 


Розповісти про це: